menu>


Jak poprawnie odczytywać symbole na metkach?

Pozornie prosta czynność interpretowania symboli na metkach ubrań, w praktyce może stworzyć niemałe problemy. Jak poradzić sobie z odpowiednim posegregowaniem ubrań przed wrzuceniem ich do pralki? Przy jakich materiałach powinniśmy zachować szczególną ostrożność?

Nasz poradnik z pewnością rozwieje Twoje wątpliwości!

Pierwsza rzecz, która powinna nas zainteresować w trakcie analizowania metki to upewnienie się, czy dany rodzaj tkaniny nie jest przeznaczony do czyszczenia chemicznego. Ze względu na konieczność stosowania w takich przypadkach odpowiednich środków, nie warto ryzykować samodzielnego prania. Takie ubrania najlepiej przekazać do pralni chemicznej.

Po wstępnej segregacji zostaliśmy już z ubraniami, które możemy wyprać w domu. Najistotniejszym oznaczeniem jest dla nas w tym momencie symbol związany z odpowiednią temperaturą prania. Wskazana wartość zawsze oznacza najwyższą zalecaną temperaturę prania. Po jej przekroczeniu narażamy się na zniszczenie odzieży, poprzez jej odbarwienie, czy też skurczenie. Warto pamiętać o tym, że w przypadku lekkiego zabrudzenia ubrania, można je wyprać w niższej temperaturze niż wskazana na metce, dzięki czemu dłużej zachowa ono swój pierwotny wygląd. Należy zwrócić także uwagę na to, że najdelikatniejsze tkaniny oprócz wskazanej maksymalnej temperatury prania, oznaczone są także podkreśleniem, sugerującym, że najodpowiedniejsze w tym przypadku jest ustawienie na pralce automatycznej programu „pranie delikatne”.

Symbol ręki na metce oznacza, że odzież przeznaczona jest wyłącznie do prania ręcznego. Z kolei symbol przekreślonego trójkąta informuje nas o zakazie stosowania odplamiaczy czy wybielaczy zawierających chlor.

Czynnikiem, który ma ważny wpływ na zachowanie wysokiej jakości ubrań jest proces ich suszenia. W tym miejscu warto zwrócić uwagę, że na metkach wszystkie oznaczenia związane z suszeniem są kwadratowe. Gdy używamy suszarki bębnowej, powinniśmy zwrócić uwagę na ustawienie odpowiedniej temperatury symbolizowanej przez odpowiednią ilość kropek. Jedna kropka oznacza suszenie w normalnej temperaturze, dwie – w niskiej temperaturze. Jednak nie każda tkanina przeznaczona jest do suszenia w automatycznej suszarce – ostrzega nas przed tym oznaczenie przedstawiające przekreślony kwadrat.

Podczas suszenia w domu lub na balkonie powinniśmy pamiętać o tym, aby odzież była równomiernie rozłożona. Dzięki temu proces suszenia będzie przebiegał jednolicie, a ubrania nie będą nadmiernie pogniecione, przez co zaoszczędzimy czas na prasowanie. Nie można zapominać także o tym, aby pomieszczenie, w którym suszy się odzież było odpowiednio wentylowane, bowiem nagromadzenie wilgoci może spowodować wykwit pleśni. W przypadku suszenia na świeżym powietrzu nie należy z kolei nadmiernie wystawiać ubrań na działanie promieni słonecznych, co prowadzi do szybszego blaknięcia kolorów. Przy tkaninach, z których nie można dokładnie odwirowywać wody (np. wełniane swetry) nie możemy zapominać o suszeniu w pozycji poziomej (co na metce symbolizuje pozioma kreska), co pozwoli nam uniknąć rozciągnięcia i zniekształcenia ulubionych ubrań.

Na każdej metce znajdziemy także wskazania dotyczące prasowania ubrań. Tkaniny bawełniane w zdecydowanej większości tolerują najwyższe temperatury prasowania, jednak przy delikatniejszych materiałach powinniśmy zapoznać się ze wskazaniami producenta.

Maksymalna temperatura prania 30°C. Proces normalny. Dozwolone bielenie dowolnym środkiem utleniającym.
Maksymalna temperatura prania 30°C. Proces łagodny. Dopuszczalne suszenie w suszarce bębnowej. Temperatura normalna.
Maksymalna temperatura prania 30°C. Proces bardzo łagodny. Dopuszczalne suszenie w suszarce bębnowej. Suszenie w niższej temperaturze.
Maksymalna temperatura prania 40°C. Proces normalny. Nie suszyć w suszarce bębnowej.
Maksymalna temperatura prania 30°C. Proces łagodny. Ociekanie.
Maksymalna temperatura prania 30°C. Proces bardzo łagodny. Prasować w maksymalnej temperaturze dolnej płytki 110°C.
Prać ręcznie. Maksymalna temperatura 40°C. Prasować w maksymalnej temperaturze dolnej płytki 150°C.
Nie prać. Nie prasować.
Nie stosować bielenia. Profesjonalne chemiczne czyszczenie w tetrachloroetylenie i węglowodorach. Proces normalny.
Nie stosować bielenia. Nie czyścić chemicznie.

Dzięki stosowaniu zaleceń producenta umieszczonych na metkach nasza odzież nie tylko będzie świetnie wyglądała, ale też będzie służyła przez długi czas. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą ubrań najwyższej jakości, a w razie pytań – kontaktu z naszymi pracownikami.